14.05.2017
Bakü 2017 İslami Dayanışma Oyunları’nda 6. gün boks, artistik cimnastik, ritmik cimnastik, hentbol, yüzme, judo, karate, atıcılık, tenis ve su topu sporlarında oynanan maçlarla devam etti. Milli takımlarımızın ve sporcularımızın başarılı sonuçlar elde ettiği müsabakaların skorları aşağıdaki şekilde oluştu:
Boks
Tolgahan Öztürk – Omid Ahmadisafa (İran): 0-5
Artistik Cimnastik Erkekler Eleme
Yer
2. Ferhat Arıcan (14.500)
6. Ahmet Önder (12.950)
14. İbrahim Çolak (11.650)
Halka
1. İbrahim Çolak (15.050)
5. Ferhat Arıcan (13.000)
14. Ahmet Önder (12.050)
Paralel Bar
1. Ferhat Arıcan (14.250)
2. İbrahim Çolak (14.050)
11. Ahmet Önder (11.950)
Erkekler Takım Finali
1. Türkiye (82.500)
2. Azerbaycan (80.850)
3. İran (75.800)
Artistik Cimnastik Kadınlar
Atlama Masası
4. Demet Mutlu (12.825)
5. Ekin Morova (12.750)
Asimetrik Bar
2. Demet Mutlu (12.250)
6. Ekin Morova (9.900)
8. Göksu Üçtaş Şanlı (1.400)
Denge
3. Göksu Üçtaş Şanlı (11.650)
7. Demet Mutlu (10.550)
8. Ekin Morova (9.650)
Yer
1. Göksu Üçtaş Şanlı (12.900)
3. Demet Mutlu (12.550)
5. Ekin Morova (12.400)
Takım Finali
1. Azerbaycan (99.300)
2. Türkiye (96.050)
3. Endonezya (92.050)
Ritmik Jimnastik Kadınlar Eleme
Labut
8. Ecem Çankaya (13.450)
9. Selen Bektaş (12.900)
11. Başak Nida Karaevli (11.700)
Kurdele
7. Ecem Çankaya (12.050)
8. Selen Bektaş (11.950)
10. Başak Nida Karaevli (11.050)
Kadınlar Takım Finali
1. Azerbaycan (128.200)
2. Özbekistan (123.850)
3. Türkiye (101.650)
Hentbol Kadınlar Yarı Final
Türkiye – Kamerun: 34-18
Hentbol Erkekler Yarı Final
Türkiye – Cezayir: 26-22
Judo Kadınlar
İrem Korkmaz (-52 kg): Azeri Nazakat Azizova’yı yenerek altın madalya kazandı.
Dilara Lokmanhekim (-52): Cezayirli Meriem Moussa’ya yenilerek 4. oldu.
Nazlıcan Özerler (-57 kg): Kırgız Ksenila Beldiagina’yı yenerek bronz madalya kazandı.
Büşra Katipoğlu (-63 kg): Azeri Khanim Huseynova’yı yenerek altın madalya kazandı.
Şükran Bakacak (-70kg): Yarı finalde Faslı Hafsa Yatim’i yenerek finale çıktı.
Çağrı Güzelsoy (-78kg): Grup maçında Cezayirli KaoutharOuallal’I yendi.
Kayra Sayit (+78): Grup maçında İkram Bensalem’i mağlup etti.
Zeynep Çelik (-57kg/görme engelli): Özbekistanlı Sevinch Salaeva’yı yenerek bronz madalya kazandı.
Ayten Özyürük (-70 kg/görme engelli): Yarı finalde Azeri Turana Aghayeva’ya yenildi.
Judo Erkekler
Bekir Özlü (-60 kg): Azeri Orkhan Safarov’a finalde yenilerek gümüş madalya kazandı.
Sinan Sandal (-66 kg): Suudi Arabistanlı EisaMajrashi’yi yenerek bronz madalya kazandı.
Hasan Vanlıoğlu (-73kg): Bronz madalya maçında Cezayirli Oussama Djeddi’ye yenildi.
İlker Güldüren (-81kg): Terence Junior KOUAMBA-POUTOUKOU’u yenerek yarı finale yükseldi.
Batuhan Efemgil (-90kg): Özbek Davronbek Sattorov’u yenerek yarı finale yükseldi.
Ali Erdoğan (-100kg): Azeri Elmar Gasimov’a çeyrek finalde yenildi.
Feyyaz Yazıcı (+100kg): Çeyrek finalde Cezayirli Nadjib Temmar’a yenildi.
Yüzme Kadınlar
800m Serbest Stil
4. Ecem Dönmez (9:02.40)
5. Zeliha Keser (9:18.34)
100m sırtüstü yarı final
1. Ekaterina Avramova (1:01.28)
2. Halime Zulal Zeren (1:04.11)
50m sırtüstü yarı final
1. Gülşen Beste Samancı (32.10)
2. Victoria Zeynep Güneş (32.45)
200m karışık final
1. Victoria Zeynep Güneş: Altın madalya (2:15.78)
3. Gizem Bozkurt : Bronz madalya (2:19.01)
Yüzme Erkekler
200m serbest stil
2. Erge Can Gezmiş (1:54.87)
6. Doğa Çelik (1:56.44)
400m serbest stil final
3. Kaan Özcan: Bronz madalya (3:56.74)
8. Nezir Karap (4:07.53)
200m sırtüstü final
1. Ege Başer: Altın madalya (2:01.72)
6. Metin Aydın (2:06.55)
50m sırtüstü final
1. Demir Atasoy: Altın madalya (27.63)
2. Hüseyin Emre Sakcı: Gümüş madalya (27.73)
100m kelebek yarı final
1. Kaan Türker Ayar (52.20)
4. Ümit Can Güreş (54.26)
4x100 serbest stil bayrak
1. Türkiye: Altın madalya
2. Endonezya: Gümüş madalya
3. İran: Bronz madalya
Karate Kadınlar
Kumite -50kg
Serap Özçelik: Nasrin Dousti’ye 2-3 yenilerek gümüş madalya kazandı.
Kumite -55kg
Tuba Yakan: Bronz madalya maçında Taravat Khaksar’a 5-0 yenildi.
Kumite -61kg
Merve Çoban: Yarı finalde ALIPOURKESHKAALESAAD Rozita’ya 1-0 yenildi.
Kumite -68kg
Eda Eltemur: Yarı finalde Hala Traish 1-0 yenerek finale çıktı.
Kumite +68 kg
Meltem Hocaoğlu: Dessyinta Banuera’yı yarı finalde 5-0 yenerek finale çıktı.
Karate Erkekler
Kata
Mehmet Yakan: Zeyad Mohamed’i yarı finalde 5-0 yendi.
Kumite -60
Aykut Kaya: Sadrittin Saymatov’a 4-2 yenilerek gümüş madalya kazandı.
Kadınlar kumite -61kg
Merve Çoban: Devina Dea’yı 4-1 yenerek bronz madalya kazandı
Erkekler kumite -67kg
Ömer Kemaloğlu: Ikboljon Uzakov’u 1-0 yenerek bronz madalya kazandı
Erkekler kumite -75kg
Erman Eltemur: RAGHONATHAN Sharmendran’ı 2-0 yenerek bronz madalya kazandı
Erkekler kumite -84kg
Alparslan Yamanoğlu: Muhammed Elkotby’i yarı finalde 3-1 yendi
Erkekler +84kg
Enes Erkan: Yarı finalde Khalid Hassanein’i 3-0 mağlup etti.
Atıcılık
10m havalı tüfek finali
1. Ömer Akgün – altın madalya
25m tabanca
2. Yusuf Dikeç – gümüş madalya
4. Özgür Varlık
Kadınlar trap
1. Nihan Gürer: Altın madalya
Tenis
Erkekler Takım Grup Maçı
Türkiye – Türkmenistan: 3-0
Kadınlar Takım Grup Maçı
Türkiye – Pakistan: 3-0
Sutopu
Erkekler Grup Maçı
Türkiye – Endonezya: 21-4